Forum

O Komori

Samo logirani članovi Komore mogu objavljivati postove.

O Komori » Nelegalni software

Stranica: 1 Na kraj
Autor Tema: Nelegalni software 5469 pregleda
  • Miljenko Rodek
    Član komore
    11 postova

Nelegalni software Link to this post

Opremanje radnog mjesta projektanta s potrebnim programima za rad na računalu je izuzetno skupo. Računalo je potrebno opremiti s odgovarajućim operativnim sustavom i antivirusnim programom (uobičajeno se prodaje zajedno s hardware-om), a nakon toga s programima za obradu teksta, tablica, slanje e-pošte, te alatima za crtanje. Također se koriste proračunski programi ( rasvjeta, NN instalacije, zaštita od munje) te specijalistički programi za crtanje shema i obradu drugih elektrotehničkih aplikacija. Takav sustav programa može koštati od desetak pa do više stotina tisuća kn.

Moje je mišljenje da većina projektanata u svakodnevnom radu koristi nelegalne kopije programa. Na taj način dovode u pitanje pouzdanost i kvalitetu svog rada na računalu, a također se izlažu riziku izuzetno visokih kazni za uporabu nelegalnog software-a.

Kakva su vaša iskustva u opremanju računala potrebnim programima za projektiranje?
    Da li HKIE treba posredovati u nabavi programa za svoje članove i omogućiti povoljnije uvjete kupnje?

• Janko Artuković
    Član komore
    64 postova

Re: Nelegalni software Link to this post

Apsolutno dobra ideja! Mislim da je svima jasno kakva je situacija na tržištu rada i da je gotovo nemoguće opstati ako nastojite uskladiti poslovanje s svim propisima i pravima drugih.
    Eto jedan problem je i sam cjenik naših usluga. nigdje ga nema, a staroga se nitko ne pridržava!
    Da imamo mogućnost raditi po normalnim cijenama sigurno bi se stekli uvjeti da se legalno nabave potrebni programi za rad.

Sličan problem je i s normama. Tu je bilo nekih najava, ali ne znam da je to operativno zaživjelo ili sam ja propustio informaciju.

Mislim da bi za naše područje rada (ono što je zakaćeno uz Tehnički propis o električnim instalacijama niskog napona, sustavima zaštite od munje i inim...), ako se ne varam, za norme trebalo izdvojiti više od 120.000,00 kn. Tko je to sposoban????

• Siniša Poljak
    Član komore
    2 postova

Kao što nam je svima poznata ono što su našoj struci pri projektiranju Norme to su ekonomistima MRS-ovi i MSFI-ovi. Jedina razlika je što je Hrvatska država te standade kupila i dala ih preko ministarstva financija svima, a mi svoje moramo osobno kupovati.

• Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

kada budem plaćen prema cijenama komore onda ću moći kupovati i norme. do tada snađi se druže je stara dobra metoda.

• Mario Klobučarić
    Član komore
    2 postova

Svakako dobra ideja. Komora bi trebala posredovati, koliko može kod nabavke specijaliziranih softvera za projektiranje. Mislim da je to u interesu svih projektanta za poboljšavanje kvalitete projektiranja.
    Kad se ovdje dotičemo i komorskih cijena projektiranja, da li će se one objaviti pošto je sad AZTN odustala od upravnog postupka za narušavanje tržišnog natjecanja...

5469 pregleda
Na vrh

Trenutno online: Nema nikog online.

Zadnji registrirani član: Darko Podravec

Korisničko ime:
Lozinka:

Zapamti moju prijavu

Zaboravili ste lozinku?
Osobni podaci:
  • Broj logiranja na Moj HKIE:
Promjena lozinke

Kalendar događanja i najava