Forum

O Komori

Samo logirani članovi Komore mogu objavljivati postove.

O Komori » Voditelji radova i osebujno tumačenje zakona

Stranica: 1 Na kraj
Autor Tema: Voditelji radova i osebujno tumačenje zakona 4679 pregleda
  • Željko Markušić
    Član komore
    35 postova

Voditelji radova i osebujno tumačenje zakona Link to this post

Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN 78/15) navodi:

Članak 30.
    (1) Izvođač mora u obavljanju djelatnosti građenja imati zaposlenog ovlaštenog voditelja građenja i/ili ovlaštenog voditelja radova.

Danas iznenada imamo objavu Ministarstva, koja u posljednjem pasusu kaže:
    "OVLAŠTENI VODITELJ RADOVA/GRAĐENJA, zaposlenik izvođača koji je izvođenje manje složenih radova ugovorio s drugim izvođačem, može obavljati poslove voditelja radova/građenja na istoj građevini i za radove koje izvodi taj izvođač (koji nema zaposlenog ovlaštenog voditelja radova/građenja), ako su za građenje te građevine izvođači međusobno sklopili ugovor o poslovnoj suradnji.

Time ministarstvo, koje inače nije nadležno za mjerodavno tumačenje zakona, poništava odredbu iz čl.30, o obaveznom zapošljavanju ovlaštenog voditelja radova.
    Drugim riječima, Ministarstvo tumači da se zakona ne treba držati kao pijan plota, jer se sve može srediti.
    Po načelu "ljudi smo, dogovorit ćemo se".

• Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

Re: Voditelji radova Link to this post

Nije tu ništa ćudno. Ionako nisu definirali što je to manje složeni radovi. Budući da nisu definirali nadzorni inženjer određuje može li to ili ne ( barem ja tako mislim ). Bilo bi interesantno odrediti što su u elektro instalacijama manje složeni radovi i možemo li mi kao komora napraviti okvirni popis takovih radova i toga se u toku građenja pridržavati ( naravno ako to smijemo ).
    Iako kada se malo bolje analizira što tu piše ustvari ja iščitavam da je to praktički angažiranje tuđe radne snage zbog nedostatka svoje. Isto tako firma koja je ugovorila sa drugom izvođenje manje složenih radova bi mom mišljenju morala biti registrirana za obavljanje tih radova.

• Željko Markušić
    Član komore
    35 postova

Re: Voditelji radova i osebujno tumačenje zakona Link to this post

Budući da su slabašne reakcije, idemo korak dalje.
    Iz Imenika voditelja građenja, vidljivo je da je gotovo polovina upisanih iz redova "ovlaštenih inženjera elektrotehnike", čije se tvrtke nikada nisu bavile izvođenjem, niti imaju djelatnike za to. Ima čak i Ureda ovlaštenih inženjera!!!
    Pitanje za 1 kunu glasi:
    Čemu to služi?

• Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

Pa valjda povećanju članarina.
    Dali su mogučnost ovlaštenim inženjerima i oni su to iskoristili. Iako da bi bio voditelj građenja ne moraš raditi u izvođačkoj firmi jer je opet tumačenje dozvolilo ugovaranje između izvođača i inženjera što je bez veze, ali je tako,
    Nem pomoći u ovakovom tumačenju zakona.

• Željko Markušić
    Član komore
    35 postova

Ivane Đurđeviću, ne slažemo se u tumačenju detalja.
    Mišljenje Ministarstva navodi:
    "OVLAŠTENI VODITELJ RADOVA/GRAĐENJA, zaposlenik izvođača koji je izvođenje manje složenih radova ugovorio s drugim izvođačem,...."
    Znači NE ugovaraju međusobno izvođač i inženjer, nego 2 tvrtke.
    E, tu nastaje kirvaj. Vrlo realan scenarij:Izvođač (koji je ugovorio posao s investitorom) ima radnike, ali nema ovlaštenog voditelja građenja, a tvrtka podizvođač ima voditelja, ali nema niti radnike niti bilo što drugo, potrebno za izvođenje.
    Zato se oni i udružuju da bi odigrali dupli pas, a to znači Zakonu dvaput provući loptu kroz noge.

• Branka Šter
    Član komore
    5 postova

Dugo nisam ništa komentirala, ali sada moram. Da ja sam se upisala u "komoru izvođača" bez problema iako nisam bila registrirana za izvođenje, objašnjenje to nema veze sa firmom nego osobom. Uredu. A onda na jednom gradilištu izvođač radova mi je i projektant, opet po Zakonu može, a onda na drugom gradilištu osoba zaposlena kao izvođač je nadzor - ? Po Zakonu i to može, znači vratili smo se na ono staro svi mogu sve raditi, a Komore su samo za uzimanje članarine - pa neka sami smo to htjeli, ali hajdemo onda dase malo više družimo i stručno usavršavamo - to nam može osigurati Komora.

4679 pregleda
Na vrh

Trenutno online: Nema nikog online.

Zadnji registrirani član: Darko Podravec

Korisničko ime:
Lozinka:

Zapamti moju prijavu

Zaboravili ste lozinku?
Osobni podaci:
  • Broj logiranja na Moj HKIE:
Promjena lozinke

Kalendar događanja i najava