Forum

O Komori

Samo logirani članovi Komore mogu objavljivati postove.

O Komori » Stručni nadzor

Stranica: 1 Na kraj
Autor Tema: Stručni nadzor 1268 pregleda
  • Tomislav Šimetić
    Član komore
    5 postova

Stručni nadzor Link to this post

Poštovani,

htio bih postaviti pitanje odgovornim osobama u HKIE vezano za provedbu stručnog nadzora od 01.06.2017. godine.

Naime, interesira me da li će i kada HKIE provesti nadzor nad radom nadzornih inženjera koji cijelo vrijeme prihvaćaju na tehničkim prijemovima građevine na temelju zakonski neispravnih izvještaja o ispitivanju? Naime, od 01.06.2017. godine ispitivanja mogu raditi samo akreditirane tvrtke/osobe, sukladno Zakonu o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN 78/15). Iako HKIE ima neke svoje stavove u svezi ovih odredbi ovaj Zakon je u cijelosti na snazi, interesira me hoće li HKIE poduzeti mjere po ovom pitanju? Ili se preporuča prijavljivati ovakve slučajeve Ministarstvu, pa da se primjeni kaznena odredba prema članku 92 istog Zakona?

Također, interesira me do kada će se tolerirati da se kao relevantan dokaz prihvaćaju izvještaji o ispitivanjima koje je napravio izvođač radova? Ovdje govorimo o čistom sukobu interesa. Prihvatljivo je da izvođač po završetku radova određenim mjerenjima prekontrolira svoj rad, no nije prihvatljivo da nadzorni inženjer to prihvaća kao relevantan dokaz. Po tom pitanju postoji Pravilnik.... (NN 111/14).

Zahvaljujem na odgovorima!

• Janko Artuković
    Član komore
    64 postova

Re: Stručni nadzor Link to this post

Slažem se s Vama da bi hrpu stvari trebalo nedvosmisleno zakonski ili pravilnički urediti. U masu zakona imate na kraju da će ministar donijeti podzakonske akte (Pravilnike, tehničke propise....) koji to preciziraju.. no nema ih....

Što se tiče ispitivanja apsolutno podržavam stav komore, ali ... u pravu ste, imamo i obvezu akreditacije. I moja firma se (ne)bavi ispitivanjima. Čekam što će se desiti jer ne mogu toliko investirati, plaćati ljude i za tu cijenu raditi na tržištu....

Što se tiče nadzora... i ja sam nadzor. Zanima me dokument .. i u ovoj prijevarnoj državi nek za vjerodostojnost dokumenta odgovara onaj tko ga je izdao. Nisam ja inspektor.

Ako tako gledamo što je s Izjavama o svojstvima, sukladnostima, ovlaštenim voditeljima građenja i slično....

Neuređeno, inspektorat su ukinuli jer im smeta... preostali inspektori su razbacani po kojekakvim ministarstzzvima i nema preventivnih pregleda već samo kažnjavanja i punjenja državne blagajne. Smisao inspekcije je usklađivanje rada (preventiva), a ne kažnjavanje.

Da li izvođač može ispitivati električne instalacije? Mislim da niste u pravu. prethodni zakon ili onaj iz 2004 u čl. 20 je izrijekom naveo da ne može, ali danas to ne piše... ako ne piše može.

Inače stav Exe komisije je uvijek bio da izvođač najbolje zna što ej napravio i gdje provjerava.

Moramo se maknuti od mentaliteta nepovjerenja. Moramo biti društvo u kojem naš rtad govori o nama i da poslujemo na rezultatima svoga rada, a ne na prevarama...

Naravno, sad to nije ni blizu tako i imate pravo biti skeptici, ali trebamo biti pozitivci!

• Tomislav Šimetić
    Član komore
    5 postova

Re: Stručni nadzor Link to this post

Komentar je uredu, no opet se vraćam na osnovni dio problema - od 01.06.2017. ispitivanja mogu raditi samo akreditirani! Mišljenje HKIE nema zakonsku snagu, nego je to tek jedno mišljenje.

Sve druge varijante provedenog ispitivanja, osim od strane akreditirane osobe, jednostavno nisu prihvatljive. Ne slažem se da bi nadzorni inženjer trebao tako olako prihvaćati dokumente. To je logika zatvaranja očiju. Mislim da nadzor ne treba biti birokrat koji samo slaže papire u fascikl, nego da treba prihvatiti samo one dokumente ili nečiji rad koji je napravljen sukladno zakonskoj regulativi i svim drugim normativima.

Jasno je da svatko odgovara za svoj posao, no ako nadzor šuti i prihvaća ono što nije sukladno zakonu, onda je i on učesnik u zlodjelu.

Što se tiče izvođača i ispitivanja.... znači ispitivanje treba biti provedeno nepristrano. Ako sam sam nešto izveo i potom to sam ispitivao, to nikako nije nepristrano.

Mentalitet nepovjerenja nije nešto tako strašno, na taj način se može i treba graditi lanac odgovornosti. U suprotnom funkcioniramo po principu "kako ćemo - lako ćemo".

1268 pregleda
Na vrh

Trenutno online: Nema nikog online.

Zadnji registrirani član: Darko Podravec

Korisničko ime:
Lozinka:

Zapamti moju prijavu

Zaboravili ste lozinku?
Osobni podaci:
  • Broj logiranja na Moj HKIE:
Promjena lozinke

Kalendar događanja i najava