Forum

Teme iz struke

Samo logirani članovi Komore mogu objavljivati postove.

Teme iz struke » zaštita od munje na drvenim objektima

Stranica: 1 Na kraj
Autor Tema: zaštita od munje na drvenim objektima 5314 pregleda
  • Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

zaštita od munje na drvenim objektima Link to this post

samo da ponovim gradivo i provjerim dali sam u pravu.
    odvodi na drvenim objektima moraju biti odmaknuti od drvene fasade za sigurnosnu udaljenost ( da ili ne ).
    moje mišljenje da važe iste preporuke kao i za drvene krovove.

• Janko Artuković
    Član komore
    64 postova

Re: zaštita od munje na drvenim objektima Link to this post

Norma izjednačuje građevine koje imaju konstrukciju od cigle ili od drveta (dakle klasičan gromobran) bar ja mislim .. e sad.. ako je nešto lako zapaljivo onda na nekim mjestima piše:

Kad su u pitanju toplinski i eksplozijski učinci na mjestu udara munje ili pri vodičima koji
    prenose struju munje, što može prouzročiti štete na građevini ili njenom sadržaju, treba
    odabrati vanjski odvojeni LPS (pogledajte Dodatak E). Tipični takvi primjeri su
    građevine sa zapaljivim krovom, građevine sa zapaljivim zidovima i prostorije s
    opasnošću od eksplozije i požara.

ako je krov načinjen od lako zapaljivog gradiva, određenu pozornost treba obratiti udaljenostima između vodiča hvataljke i gradiva. Za slamnate krovove gdje se ne koriste čelične šipke za kontrolu sloja slame, odgovarajući razmak je 0,15 m. Za ostala zapaljiva gradiva odgovarajućim razmakom smatrat će se svaki razmak ne manji od 0,1 m.

lako zapaljivi dijelovi građevine koju treba zaštititi ne smiju doći u izravan dodir sa sastavnicama vanjskog LPS i ne smiju biti izravno ispod bilo koje krovne metalne plohe koja bi se zbog udara munje mogla probiti

• Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

Re: zaštita od munje na drvenim objektima Link to this post

ma to me i muči jer se ovo područje još uvijek izrađuje prema "ja mislim". naprosto ovo nisam uspio pronaći u normi niti u pravilniku. neke informacije sam dobio iz preporuka proizvođača opreme za zaštitu od munje i to uglavnom za krovove.

5314 pregleda
Na vrh

Trenutno online: Nema nikog online.

Zadnji registrirani član: Darko Podravec

Korisničko ime:
Lozinka:

Zapamti moju prijavu

Zaboravili ste lozinku?
Osobni podaci:
  • Broj logiranja na Moj HKIE:
Promjena lozinke

Kalendar događanja i najava