Forum

Teme iz struke

Samo logirani članovi Komore mogu objavljivati postove.

Teme iz struke » HRN HD 60364-4-41:2007

Stranica: 1 Na kraj
Autor Tema: HRN HD 60364-4-41:2007 5883 pregleda
  • Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

HRN HD 60364-4-41:2007 Link to this post

imam glupa 2 pitanja:
    1. što je to utičnica opće namjene u poslovnom prostoru
    2. što je to laik iliti nestručna osoba u poslovnom prostoru

• Željko Markušić
    Član komore
    35 postova

Re: HRN HD 60364-4-41:2007 Link to this post

1. sve priključnice koje nisu za posebnu namjenu
    2. nestručna je osoba koja nije ni stručna ni upućena
    (vidi HRN IEC 60050-826)
    826-18-01
    stručna osoba (elektrotehničke struke)
    [195-04-01]
    osoba odgovarajuće naobrazbe i iskustva što joj omogućuje uočiti opasnosti i izbjeći pogibelji koje može predstavljati elektricitet

826-18-02
    upućena osoba (elektrotehničke struke)
    [195-04-02]
    osoba dostatno obaviještena (upućena) ili nadzirana od stručnih osoba što joj omogućuje uočiti opasnosti i izbjeći pogibelji koje može predstavljati elektricitet

826-18-03
    nestručna osoba
    [195-04-03]
    osoba koja nije ni stručna ni upućena osoba

• Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

ova pitanja sam postavio zbog upotrebe FID sklopke do 30 mA u uredskim i trgovačkim prostorima u kojoj utičnice koriste osobe koje su morale biti upoznate sa opasnostima ( pa ja smatram da su one upućene osobe )
    dodatno me interesira šta je to utičnica posebne namjene u poslovnom prostoru ( dali to znači da mogu u razvodnom ormaru napisati namjenu utičnice i onda je to OK )

• Zdravko Pilek
    Član komore
    6 postova

Jako mi je drago da su odredbe navedenih normi našle svoj prostor na ovom forumu i nadam se da će toga u budućnosti biti više, jer koliko vidim posjeta temi baš nije velika. Sve je rečeno osim onoga što piše sitnim slovima NAPOMENA 1 u kojoj se navode izuzetci. Kao projektant već 27 godina koristim RCD zaštitu kao dopunsku zaštitu na svim strujnim krugovima i kada me netko nazove i kaže da je izbacila odgovor je ODLIČNO znači da radi i tražite kvar u instalaciji ili na uređaju. Što se tiče RCD 30 mA danas na tržištu imamo integrirane uređaje u kojima je automatski prekidač i RCD 30 mA, te ste jednim uređajem riješili kompletan zahtjev norme, a još jednom napominjem da smatram da RCD treba upotrebljavati kao dopunsku zaštitu (paziti kod induktivnih trošila zbog vremena odziva struje) jer ćete time zaštititi korisnike, a otkriti loše izvođače. Normalno da ta dopunska zaštita ima veće zahtjeve za održavanje i provjere, ali je vrlo efikasna ako se dobro održava.

5883 pregleda
Na vrh

Trenutno online: Nema nikog online.

Zadnji registrirani član: Darko Podravec

Korisničko ime:
Lozinka:

Zapamti moju prijavu

Zaboravili ste lozinku?
Osobni podaci:
  • Broj logiranja na Moj HKIE:
Promjena lozinke

Kalendar događanja i najava