Forum

Teme iz struke

Samo logirani članovi Komore mogu objavljivati postove.

Teme iz struke » Uzemljenje vanjske ograde

Stranica: 1 Na kraj
Autor Tema: Uzemljenje vanjske ograde 4759 pregleda
  • Luka Magaš
    Član komore
    9 postova

Uzemljenje vanjske ograde Link to this post

Poštovani kolege,

Zanima me vaše mišljenje na temu - potrebe za uzemljenjem plastificirane vanjske ograde od ogradnih panela.

Naime, u jednom projektu gdje se radi po sistemu ključ u ruke, za izradu glavnog projekta nas je angažirao Izvođač koji želi smanjiti troškove pa time i izvođenje uzemljenja vanjske ograde oko industrijskog postrojenja niskog napona duljine cca 600 m. (ne postoje SN ili VN dalekovodi u blizini)

Znam da se vanjska ograda po pravilima struke uzemljuje, ali nigdje nemogu naći (u pravilniku, teh. propisu ili normi) zahtjev ili preporuku za to. Na taj način bih imao nekakav pisani argument.

S druge pak strane, u zadnje vrijeme baš obaćam pozornost na te plastificirane ograde (Betafence i slicni proizvodi) i gotovo nigdje nisam vidio da je ograda uzemljena (vrtići, škole, ostala mjesta po gradu).

Dobio sam informaciju da je moguće pomoću tipskih proizvođačevih spojnica ostvariti galvansku vezu stupa i ogradnog panela (odjednom) sa pratećim uzemljivačem, obično FeZn trakom. Pri tom je potrebno skinuti malo 'izolacije', što može biti problem sa stajališta antikorozivne zaštite tih mjesta.

U novom teh propisu za sustave zaštite od djelovanja munje ne piše ništa o tome.

Jedan kolega mi je spomenuo da se u Pravilniku o tehničkim normativima za instalacije NN napona (nevažeći) spominjalo da se plastificiranje, bojanje i slični postupci ne smatraju izolacijom u električarskom smislu, jer i nemaju atest do koliko kV ta izolacija podnosi, nego se smatra isključivo zaštitom od korozije.

Molim za vaše cijenjeno mišljenje.

LP

• Nenad Vidas
    Član komore
    2 postova

Re: Uzemljenje vanjske ograde Link to this post

Pozdrav,

Na jednom tehničkom pregledu energetskog postrojenje koje je bilo ograđeno plastificiranom ogradom, a nije bila galvanski povezana s postojećim uzemljenjima, branio Hrvatskom normom HRD HD 637 S1 "Električna postrojenja nazivnih napona iznad 1 kV" dodatak F (normativi) "Posebne mjere za uzemljenje opreme i postrojenja".
    točka F1 stavak 2 govori da:"nije potrebno uzemljiti gole metalne dijelove ograde koji su presvučeni izolacijskim gradivom.

tehnički pregled je prošao.

LP

• Nenad Vidas
    Član komore
    2 postova

Sad vidim da je norma povučena (nakon tehničkog pregleda)

sorry

• Luka Magaš
    Član komore
    9 postova

Pitanje je sto se smatra pod izolacijom. Plastificirana ograda, koliko je meni poznato, nema atest na električnu izolacijsku čvrstoću, kojim je ispitnim naponom testirana itd itd. To je prije svega antikorozivna mjera zastite.

• Darko Stuburić
    Član komore
    2 postova

zamjenila ju je norma 50522:2010 Uzemljenje električnih postrojenja nazivnih izmjeničnih napona iznad 1kV (EN 50522:2010).dodatak E( M kriteriji) i G
    Annex G
    Bare metallic parts of the fence coated with insulating material need not be earthed.

• Luka Magaš
    Član komore
    9 postova

Zahvaljujem, kolega!!

4759 pregleda
Na vrh

Trenutno online: Nema nikog online.

Zadnji registrirani član: Darko Podravec

Korisničko ime:
Lozinka:

Zapamti moju prijavu