Forum

Zakoni i tehnički propisi

Samo logirani članovi Komore mogu objavljivati postove.

Zakoni i tehnički propisi » Zaštita od munje

Stranica: 1 Na kraj
Autor Tema: Zaštita od munje 2797 pregleda
  • Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

Zaštita od munje Link to this post

Podsjećam sve korisnike foruma da je u upotrebi dopunjena norma HRN EN 62305-2:2013 kojom je stavljena van snage norma iz 2008 godine.
    U ovoj normi su promjenjene neke formule za izračun rizika i tablice sa koeficijentima su preuređene. Svi koji koriste računarske programe napravljene u nekom od tabličnih kalkulatora ili kupljene programe trebaju provjeriti što se sve izmjenilo jer se rezultati procjene razlikuju,

• Andrej Tomin
    Član komore
    5 postova

Re: Zaštita od munje Link to this post

Hvala na obavijesti!

Malo sam uzeo vremena pa sam proučio koje su razlike u odnosu na novu normu. Koliko sam primjetio promjenjene su formule za izračun sabirnih površina priključnih (EKM i el.en. vodova), i formule za izračun broja opasnih događaja (što se tiče istih vodova). Još je dodan novi koeficijent Ci koji ima vrijednosti 1 - za nadzemni vod, 0,5 - za podzemni.
    Nadam se da će nekome biti od koristi. Ako netko ima još neka saznanja što sam propustio ili dao krivu informaciju nemojte se ustručavati da me dopunite/ispravite.

• Ivan Đurđević
    Član komore
    46 postova

Re: Zaštita od munje Link to this post

Evo još jednog pitanja za prokomentirati. U tehničkom propisu u tablici rokova redovitih pregleda i ispitivanja sustava (C.3.5.) razdoblja između pregleda i ispitivanja su dana u 3 grupe ( I nivo, II nivo i III i IV nivo ) dok je u normi 62305-3 ista tablica podjeljena u 2 grupe ( zajedno I i II te zajedno III i IV nivo ) odnosno maksimalni period između pregleda i ispitivanja je po tehničkom propisu 2/6/3 godine, a prema normi 2/4/1 godine. Zna li neko razlog. Ako dobro tumačim primjenu propisa i normi trebala bi se primjenjivati ona sa jačim zahtjevima ( u našem slučaju iz norme )?

2797 pregleda
Na vrh

Trenutno online: Nema nikog online.

Zadnji registrirani član: Darko Podravec

Korisničko ime:
Lozinka:

Zapamti moju prijavu

Zaboravili ste lozinku?
Osobni podaci:
  • Broj logiranja na Moj HKIE:
Promjena lozinke

Kalendar događanja i najava